Biskupský list nepřátelsky odsuzuje svět

Praha, 16. 12. 2013: Členové Societas peregrini zaslali Konferenci biskupů Slovenska otevřený dopis, v němž kriticky hodnotí pastýřský list, který se četl první neděli adventní ve slovenských farnostech. Členům Societas peregerini vadilo především celkově nepřátelské vyznění pastýřského listu a paušální odsouzení „gender iniciativ“, které slovenští biskupové dokonce přirovnali ke „kultuře smrti“. „Pastýřský list nekorektně spojuje rozmanitost iniciativ, hnutí a vědeckých oborů používajících pojem “gender”. Je k nim pak nikoli pouze kritický, ale i nepřátelský: lehkomyslně je odsuzuje jako doslova zvrhlé – haní je tak silnými slovy jako  sodoma, kultura smrti, a přivolává na ně boží trest. To neodpovidá křesťanskému postoji lásky ke světu“, říká jeden z autorů listu, sociolog z Univerzity Karlovy Karel Hlaváček.

„Vize církve, kterou komunikuje tento list – církve moralizující, klasifikující a soudící svět silně kontrastuje s apoštolskou exhortací papeže Františka, ve které papež preferuje církev zraněnou a od současného světa umazanou,“ myslí si další z členů Societas peregrini Martin Kočí, postgraduální student teologie v belgické Lovani.

Členové Societas peregrini slovenským biskupům dále vyčítají, že selektivně vybírají určitá témata a mlčí o aktuální varovné situaci Slovenska, kde začínají vítězit političtí extrémisté, již se často zaštiťují právě katolickou církví a jejími tradičními hodnotami. „Výsledky nedávných voleb na místo župana Banskobystrického kraje nás utvrzují v přesvědčení, že je třeba varovat před potenciálním nebezpečím takového sepětí nominálního příklonu ke katolické tradici a extremismu,“ píší autoři dopisu.

Societas peregrini doufá, že jim slovenští biskupové na jejich otevřený dopis, ke kterému může kdokoli připojit svůj podpis na stránkách  http://www.peregrini.cz/otevreny-dopis, odpoví, avšak předem přiznávají, že jsou v této otázce mírně skeptičtí. „Upřímně, neočekávám od biskupů reakci či dokonce změnu jejich stylu, který jsme mohli vidět již v přístupu k odvolanému arcibiskupovi Róbertu Bezákovi, ale chci, abychom vyvolali  diskuzi v občanské společnosti a aby biskupové věděli,že ne všichni křesťané s jejich slovy souhlasí,“ uzavírá členka Societas peregrini Vlaďka Jelínková, vědkyně v mezinárodním klinickém výzkumu ICRC Brno.

Celé znění dopisu naleznete zde:
http://www.peregrini.cz/otevreny-dopis

Kontaktní osoba pro novináře:
Vlaďka Jelínková
vladka.jelinek@gmail.com
+420 776 393 717